Povrchová úprava záhradných chatiek – poradenstvo

Záhradné chatky sa dodávajú v nenaimpregnovanom stave bez ochranného náteru. Každý zákazník si chatku natiera sám až po montáži, keď je chatka postavená. V súčasnej dobe je veľa predajní zameraných na predaj farieb, lakov a impregnácií na ochranu dreva a ponúkajú veľký výber kvalitných náterov od viacerých firiem.

Prečo ošetriť drevo náterom

Drevené výrobky v exteriéri sa označujú ako rozmerovo nestabilné, čo znamená, že vplyvom vlhkosti menia svoj rozmer (drevo napučí a zosychá). Ochranný náter musí zabezpečiť to, aby vlhkosť, ktorá sa do dreva dostala, z neho mohla aj unikať von. Odborne povedané, povrchová úprava musí zachovať rozmerovú stálosť drevených výrobkov. Toto všetko zabezpečuje tzv. tenkovrstvový náter. Nepoužívajte preto hrubovrstvové nátery, ktoré sú určené výhradne na okná a dvere.Na drevené výrobky využívané v exteriéri je potrebné použiť prostriedky na ochranu dreva, ktoré ho ochránia pred škodlivým UV žiarením, zabraňujú jeho zamodraniu, vnikaniu vlhkosti a napadaniu hubami a hmyzom.

Hrúbka náteru

Je potrebné dodržať hrúbku náteru odporúčanú výrobcom. V praxi sa často postupuje štýlom „čím viac vrstiev, tým vyššia odolnosť“. Prehnaná hrúbka náteru však môže spôsobiť škody, pretože náter nebude prepúšťať vlhkosť a začne sa pod vplyvom vlhkosti odlupovať.

Farebný odtieň

Vhodný odtieň s optimálnym obsahom pigmentov dokáže pohltiť a odraziť veľkú časť UV žiarenia. Z hľadiska životnosti je preto najlepšie použiť stredné odtiene hnedej, neodporúča sa voliť ani veľmi svetlý, ani veľmi tmavý odtieň. Často želaný prírodný vzhľad je síce technicky možný, avšak výrobok bude pôsobiť pekne iba na začiatku. Po krátkom čase drevo stmavne až zosivie, pretože prírodný odtieň neobsahuje pigmenty, ktoré by UV žiarenie pohltili alebo odrazili, a to pôsobí na drevo deštruktívne. Výnimku tvoria iba špeciálne produkty, ktoré sú na trhu dostupné len výnimočne a sú určené skôr na priemyselné spracovanie.

Pri dodržaní vyššie uvedených odporúčaní sa budete z našich výrobkov tešiť veľmi dlho bez toho, aby ste ich museli renovovať. To vám ušetrí nielen náklady na renováciu, ale najmä čas, ktorý môžete na vašej chatke venovať príjemnému relaxu.

Profesionálna povrchová úprava – poradenstvo

Saicos – vonkajšia ochranná lazúra je polopriehľadná lazúra na drevo, bez rozpúšťadla, vyrobená z rastlinných olejov alebo živice, pre dlhotrvajúcu povrchovú úpravu, ktorá nevypĺňa póry dreva. Môže byť použitá na povrchy vonku, v exteriéri. Je extrémne vode odolná, počasiu vzdorujúca a dodáva povrchu saténový vzhľad. biopin Vonkajšia ochranná lazúra zostáva trvácna pružná a nemá tendenciu skrehnúť. Je veľmi vhodná na obnovenie lesku. Pri správnej aplikácii môže dosiahnuť veľmi dobrú ochranu pred UV žiarením. Bezfarebná Vonkajšia ochranná lazúra poskytuje iba limitovanú ochranu pred UV žiarením, preto odporúčame vybrať si z farebných odtieňov. Vytvára hodvábny lesklý povrch. Môže sa použiť pre aplikácie v exteriéri na ošetrenie drevených povrchov, napr. stien z latiek, prístrešok pre autá, záhradný nábytok, okná, altánky a zruby.

V prípade akýchkoľvek otázok Vám ochotne poradí dlhoročný predajca náterov na drevo
Ing. Jaroslav Kuba tel.: 0918 623 405
obchodný zástupca I.C.A. Slovensko s.r.o.

olejová lazúra
olejová lazúra exteriér