Všeobecné

Poradíme Vám 3 varianty, ako si spoľahlivo pripraviť podklad pod drevenú chatku, altánok alebo záhradný domček

záhradný domček s terasou na podklade zo zámkovej dlažby

Rozhodli ste sa postaviť drevený altánok, chatku či záhradný domček? Neviete aký podklad je potrebný pripraviť pred montážou? Čítajte ďalej a vyberte si z našich 3 overených postupov.

Pri všetkých troch stavbách sa musíte držať týchto základných pravidiel:

  • Podkladová plocha pod chatku/altánok/domček musí byť pevná.
  • Musí byť rovná.
  • Musí byť vyvýšená aspoň 10cm nad okolitým terénom.
  • Treba dodržať rozmery podkladovej plochy a prípadné pokyny dané projektom.

1. Betónová platňa

Najvhodnejším variantom je betónová platňa. Základy je potrebné chrániť proti zemnej vlhkosti a vode. Ako ochrana proti zemnej vlhkosti sa používajú asfaltové pásy, ktoré tvoria izolačnú podložku pod základmi. Na povrch betónovej platne sa zas odporúča aplikovať tekutú hydroizoláciu (tzv. tekutá lepenka) – ide o trvale pružný izolačný náter, ktorý po vytvrdnutí vytvorí súvislú hydroizolačnú vrstvu. Tento podklad je síce najvhodnejší, no zároveň aj finančne najnáročnejší.

Záhradná chatka Ivan 5x5m postavená na betónovej platni.
záhradná chatka Ivan

2. Zámková dlažba

Ak nemôžete urobiť podklad z betónovej platne, zvoľte ako alternatívu zámkovú dlažbu. Najprv je potrebné vyrovnať plochu, vysypať ju štrkom, zhutniť a následne rozmiestniť  po celej ploche zámkové kocky. Je dôležité zaistiť aj okraj takejto plochy zo zámkovej dlažby, aby sa nestalo, že sa nám dlažba pod váhou chatky/altánku/domčeka začne rozchádzať do strán. Takýto podklad je tzv. zlatou strednou cestou.

Záhradná chatka Linda s terasou postavená na zámkovej dlažbe.
záhradná chatka Linda

3. Betónové kocky

Ak ani alternatíva zo zámkovej dlažby nie je možná, napríklad z dôvodu nedostupnosti terénu, alebo z dôvodu minimalizovania nákladov na prípravu podkladu, stačí Vám pripraviť podklad z 36ks betónových kociek, prípadne betónových zatrávňovačov. Rovnako ako pri podklade zo zámkovej dlažby je potrebné najprv vyrovnať plochu, vysypať ju štrkom, zhutniť a následne rovnomerne rozmiestniť betónové kocky.

Záhradný domček N2 postavený na podklade z betónových kociek.
záhradný domček na náradie N2

Odporúčame zabezpečiť obvod podkladu stavby pred vstupom hlodavcov, ktoré po určitom čase pobytu pod chatkou zapríčinia nepríjemné zápachy.

O zvyšok montáže sa radi postará náš skúsený montážny tím.

Na takto pripravený vyvýšený podklad Vám každých 50-60cm poukladáme podkladové hranoly, ktoré sú impregnované a sú súčasťou záhradnej chatky, ktorú Vám dodáme. Týmto sa zabezpečí vzduchová medzera a priedušnosť medzi podkladom a podlahou domčeka a nedochádza k znehodnoteniu spodnej časti chatky vlhnutím a hnilobou.

👉 Tu nájdete našu ponuku drevených chatiek, záhradných domčekov a altánkov z dreva: https://chatkylemon.sk/

Pridaj komentár