Všeobecné

Všetko o nátere drevenej chatky, domčeku alebo altánku

Všetko o nátere dreveného domčeku, chatky a altánku

Prečo je treba drevenú chatku, domček alebo altánok natierať?

Jedinou nevýhodou prírodného dreva je, že po čase mení svoj vzhľad. Drevo bez akejkoľvek starostlivosti začne postupne zoschýnať, popraská, napadnú ho huby, plesne, škodce a stratí svoj prírodný odtieň (zosivne alebo zmodrie). Ochranný náter zabezpečí, aby tieto vonkajšie vplyvy neprenikli do hĺbky dreva a tak bude vaša drevená stavba krásna po celý váš život. Povrchová úprava teda zachováva rozmerovú, kvalitatívnu a farbenú stálosť vašej drevenej chatky, záhradného domčeka alebo altánku.

Drevo je treba ochrániť pred:

Všetko o nátere drevenej chatky, domčeku alebo altánku 1

Poveternostnými podmienkami
(vlhkosť)

Všetko o nátere drevenej chatky, domčeku alebo altánku 2

Mechanickým poškodením
(najmä pri podlahe a terase)

Všetko o nátere drevenej chatky, domčeku alebo altánku 3

Hubami, Plesňami, Hmyzom, Hnilobou
(fungicídna ochrana)

Všetko o nátere drevenej chatky, domčeku alebo altánku 4

UV žiarením
(najmä pri exteriérovom dreve)

Čím môžem natrieť svoju záhradnú stavbu z dreva?

Napúšťadlá/Impregnácia

Tieto výrobky by ste mali použiť ako úplne prvý náter na drevo, ktoré nebolo doposiaľ ničím ošetrené. Ich úlohou je vpiť sa do dreva a chrániť ho pred hubami, plesňami a modraním. Impregnácia je však len základná ochrana a vyžaduje si ešte minimálne jeden náter lakom, voskom, olejom alebo lazúrou.

Olej

Olej chráni drevo pred hmyzom, plesňami a nadbytočnou vlhkosťou (drevo nezoschne). Pôsobí hlboko do dreva, predlžuje jeho životnosť, dovoľuje mu dýchať a zvýrazňuje jeho štruktúru. Nezabráni “jazvám” po mechanickom poškodení a preto nie je vhodný ako náter terasy, podlahy a dosiek, ktoré sú vystavené väčšej mechanickej záťaži.

Vosk

Vosk vytvára na dreve účinnú ochrannú vrstvu. Chráni drevo najmä zvonkapred špinou a vlhkosťou – preto je najčastejšie využívaný na podlahy, terasy, nábytok alebo schody. Obnovuje lesk dreva a oživuje jeho farbu.

Lazúra

Lazúra neobsahuje ochranu pred škodcami a hubami a preto ju treba nanášať až po impregnácii/napúšťadlách. Umožňuje drevu dýchať a oživuje jeho vzhľad.

Lak

Je vhodný najmä na náter drevenej podlahy a terasy, keďže účinne ochráni drevo aj pred mechanickým poškodením. Lak na drevo je počas nanášania sfarbený do biela no po zaschnutí je transparentný. Pri nátere exteriérového dreva je dobré si všímať najmä to, či lak obsahuje UV filter.

Moridlo

Moridlo slúži na farebnú úpravu dreva, nie však na jeho povrchovú ochranu. Moridlo zvýrazní prirodzenú farbu a štruktúru dreva, na rozdiel od farby, ktorá skôr prekryje letokruhy a dodá drevu „umelý“ vzhľad.

Koľko náteru bude „tak akurát“?

Na každom prípravku je výrobcom vždy uvedené, koľko litrov náteru vám „vydá“ na akú veľkú plochu (m²). Nazýva sa to výdatnosť náteru a v priemere to vychádza na 10-15m²/1l náteru na 1m².

Na každom zakúpenom prostriedku máte uvedenú aj odporúčanú hrúbku náteru. Neplatí pravidlo „čím viac vrstiev, tým vyššia odolnosť“. Veľká vrstva náteru môže spôsobiť škody. Náter sa pod vplyvom vlhkosti začne olupovať a vy sa môžete pripraviť na opätovné brúsenie a natieranie vašej chatky, prípadne altánku.

Počet vrstiev závisí od typu a kvality náteru, ale najmä od toho, či natierame drevo, ktoré sa nachádza v interiéri alebo v exteriéri. Všeobecne platí:

Interiér: 1-2vrstvy    |    Exteriér: 2-3vrstvy

Kedy náter zaschne?

Rýchlosť akou váš náter zaschne ovplyvňuje najmä teplota vzduchu počas aplikácie. Pri teplote 15°C a miernom slnku vám náter zaschne za cca 24hod. Neodporúča sa natierať drevo pokiaľ je teplota vzduchu nižšia než 5°C a rovnako tak sa vyhnite natieraniu v dňoch kedy slnko extrémne „pečie“ ,lebo hrozí popraskanie náteru.

Ako často natierať drevenú chatku, altánok alebo domček? 

Záleží od životnosti náteru, inak povedané – kvality náteru – čiže na škále od 1-15 rokov. Každý skúsený predajca vám v zásade povie toto: „Životnosť náteru zodpovedá kvalite (cene).“ Takže ak nechcete natierať chatku každý rok, je potrebné použiť kvalitný (drahší) náter.

Ak sa budete držať vyššie uvedených rád, Vaša radosť z drevenej chatky, altánku alebo záhradného domčeka nevybledne ani po 20-tich rokoch. Ušetrí Vám to nielen čas, ale aj nemalé finančné náklady.

👉 Tu nájdete našu ponuku drevených chatiek, záhradných domčekov a altánkov z dreva:

Pridaj komentár