Všeobecné

Najčastejšie chyby pri stavbe záhradnej chatky

zahradne chatky

Akým chybám sa vyhnúť pri stavbe záhradnej chatky.

Nesprávne urobené základy alebo zle vypracovaný stavebný plán Vám môžu pokaziť celú záhradnú stavbu. V tomto blogu Vám vysvetlíme, akých chýb sa máte vyvarovať pri príprave podkladu ako aj pri stavbe montovanej drevostavby.

Základy sú najdôležitejšou časťou každej stavby a to aj napriek tomu, že ich nie je vôbec vidieť. Určujú, aká silná a pevná stavba na nich môže stáť a ako dlho vydrží. Ak neurobíte podklad poriadne, problémy sa začnú nabaľovať jeden na druhý.

Ale začnime od začiatku…

1. Svojpomocne alebo na kľúč?

Nepreceňujte svoje schopnosti. Montáž drevenej chatky si vyžaduje určité stavebné skúsenosti. Ak ste nikdy predtým nestavali stavbu z dreva, odporúčame zvážiť možnosť nechať si postaviť záhradnú chatku montážnou firmou. 

2. Stavebné povolenie

Na svojom pozemku si nemôžete robiť čo chcete. Musíte dodržiavať určité pravidlá. Na jednopodlažný záhradný domček, ktorý nemá viac ako 25m² a nie je pevne spojený so zemou, stavebné povolenie nepotrebujete. Stavbu je avšak podľa zákona nutné ohlásiť obci. Nesmie to byť stavba na podnikateľský účel, tam platia iné pravidlá. Ak je drevostavba bližšie ako 2 metre od hranice suseda, potrebujete jeho súhlas.

Viac na tému Ako postaviť záhradný domček bez stavebného povolenia nájdete tu.

 

3. Stavebný plán

Pred začatím je dobré mať pripravený STAVEBNÝ PLÁN (technický nákres). Ten dostanete buď od predajcu montovaných drevostavieb, alebo si ho necháte vypracovať odborníkom. Pred začatím stavby sa treba zamyslieť nad základmi, výškou stien, nosnými priečkami, odvodnením, vetraním, rozvodmi, prípadne elektrickými zásuvkami a podobne. Rozmyslite si 2x, aká veľká má byť Vaša drevostavba.

Ak je možnosť, vždy sa rozhodnite radšej pre väčšiu chatku či terasu, nebudete to ľutovať

4. Výber miesta v záhrade

Aký je hlavný dôvod stavby záhradného domčeka? Chcete ho využívať ako sklad? Tým pádom ho zašite do rohu záhrady. Ak máte bazén, umiestnenie chatky v jeho blízkosti Vám môže priniesť množstvo výhod.

Zároveň je dobré myslieť na to, aby Vám chatka nezakryla výhľad na záhradu či inú krásu okolia.

5. Podklad

Ako sme už spomínali, najväčší dôraz musíte klásť na PRÍPRAVU PODKLADU. Na začiatok musíme pôdu poriadne zhutniť. Pri nadmernej vlhkosti za môže nezhutnená pôda chovať nepredvídateľneovplyvniť základy. Postupom času by mohlo dôjsť k posunu Vašej chatky.

Dodržujte tieto pravidlá:

Viac o tom Ako pripraviť podklad pod záhradnú chatku či domček nájdete tu.

👉 Tu nájdete našu ponuku drevených chatiek, záhradných domčekov a altánkov z dreva:

Pridaj komentár