Všeobecné

Záhradné chatky a ich výber – ako sa rozhodnúť?

záhradný domček Vladimír 02

Ako sa rozhodnúť pri výbere záhradnej chatky?

Túžite po záhradnej chatke umiestnenej buď na svojej záhrade alebo na priľahlom pozemku či po domčeku v záhradkárskej oblasti? Možno povedať, že takéto záhradné chatky vo všeobecnosti predstavujú pomerne veľa muziky za málo peňazí. Nemusíte investovať príliš veľa na to, aby ste si vedeli takúto záhradnú chatku užívať aj niekoľko mesiacov v roku. Pred jej výberom si premyslite niekoľko dôležitých detailov a určite svoju kúpu neoľutujete.

1. Zvážte veľkosť záhradnej chatky

Pri premýšľaní o veľkosti záhradnej chatky je treba myslieť na 3 veci: budget, pozemok, stavebné povolenie.

Budget

Ako prvoradé je stanoviť si rozpočet. Keď máme určený budget, môžeme sa pustiť to výberu chatky. Tak ako pri kúpe domu/bytu, aj pri stavbe záhradnej chatky je kľúčové to, koľko zaplatíme za 1m² stavby. V našej ponuke nájdete najnižšie ceny záhradných chatiek za 1m² plochy.

Pozemok

Na čo bude slúžiť vaša chatka, kde bude postavená a aký veľký priestor jej môžete vyčleniť? V podstate existujú dva druhy chatiek.

dreveny zahradny domce k na naradie

Chatka pri dome

Jednou je, že sú umiestnené priamo v niektorej časti vášho pozemku, kde sa nachádza aj Váš dom. Najčastejšie sa tieto záhradné chatky využívajú na uskladnenie záhradných potrieb, nábytku, ako kutilská dielňa, letná kuchyňa, kancelária či domček pre deti alebo hostí. Ak slúži záhradná chatka na takéto využitie, väčšine klientov postačí zvyčajne rozmer chatky do 25m². Menšie rozmery ako 3x2m neodporúčame. V závislosti od veľkosti "voľného" pozemku záhrady sa odvíja aj veľkosť chatky. Ak si zvolíte väčšiu veľkosť domčeka než je 25m², budete potrebovať aj stavebné povolenie, v opačnom prípade Vám postačí ohlásenie drobnej stavby (v prípade, že sa jedná o doplnkovú stavbu k už stojacemu rodinnému domu).

záhradný domček Sergej 11

Chatka na samostatnom pozemku

Druhou možnosťou je, ak máme samostatný pozemok niekde v lese, horách alebo v záhradkárskej oblasti a chceme si naň postaviť chatku. Môžete ju využívať ako alternatívne alebo celoročné bývanie (celoročné chatky), víkendovú chatu alebo záhradný domček. V prípade celoročného bývania je odporúčané mať chatku nad 25m². Ak nemáte na to dostatočne veľký pozemok, prípadne nechcete riešiť stavebné povolenie na chatku nad 25m², odporúčame praktickú chatku s podkrovím ktorá môže mať aj menší pôdorys (chatky do 25m²). Veľmi praktická rada pri kúpe záhradnej chatky akejkoľvek veľkosti je mať aspoň 1 otváracie okno a dostatočnú výšku (minimálne 200cm bočná stena, najlepšie aspoň 210cm) aby ste sa v chatke nemuseli hrbiť a nemali ste pocit, že ste v krtinci. Ak zvažujete kúpu chatky do nechránenej záhradkárskej oblasti, odporúčame si z bezpečnostných dôvodov dokúpiť aj okenice.

Stavebné povolenie

Informácie o stavebnom povolení sme pre Vás zhrnuli v našom článku s názvom – Ako postaviť záhradný domček bez stavebného povolenia? – kliknutím sa dozviete viac!

2. Zvoľte si potrebnú hrúbku steny

Hrúbka steny je najdôležitejším faktorom pri výbere záhradnej chatky / záhradného domčeka / drevodomu. Priamo určuje jej izolačnú schopnosť, životnosť a využitie.

Hrúbka steny 28mm

záhradný domček alexandra 4

Pri chatke, ktorú neplánujete využívať na dlhodobé bývanie, nebudete v nej uschovávať niečo čo nemôže v zime veľmi “premrznúť” vám úplne postačí hrúbka steny 28mm (ponuka – chatky 28mm stena). Takéto chatky sú najčastejšie používané ako domčeky na náradie a záhradkárske chatky práve pre ich výhodnú cenu, dostupnosť a dobrý pomer cena-kvalita.

Náš tip: Neodporúčame chatky s hrúbkou steny menšou než 18mm.

Hrúbka steny 40 - 45mm

záhradný domček Tobias 45mm 3

Pri väčších chatkách a chatkách, v ktorých budete mať odložené niečo čo by nemalo veľmi premrznúť odporúčame hrúbku steny 40-45mm (ponuka – chatky 45mm stena). Takéto chatky sú masívnejšie a tým pádom aj životnosť ich drevenej konštrukcie je dlhšia než pri chatkách s tenšou hrúbkou stien. Pri správnej izolácii sa takéto chatky môžu využívať aj na celoročné bývanie.

Hrúbka steny 70mm

zahradna chatka rumi s terasou

Takáto stena je odporúčaná v prípade, že chcete chatku využívať aj v zimných mesiacoch. Táto hrúbka dosky sa používa aj výrobu exteriérových sáun, kde musí byť zaručená dostatočná izolácia pred únikom tepla. Chatky s hrúbkou steny 70mm majú dlhú životnosť, spoľahlivú kvalitu a z dlhodobého hľadiska sú najvýhodnejším ekonomickým variantom, preto ak má klient na to finančné možnosti , odporúčame voliť práve túto hrúbku steny.

3. Potrebujete chatku s terasou, chatku s podkrovím, viacizbovú chatku?

Ná záver je dobré prehodnotiť či sa vám k chatke bude hodiť aj terasa a zvážiť jej dĺžku. Na dĺžke terasy rozhodne nešetrite a v prípade, že chcete terasu využívať na posedenie, kde by sa vám mala zmestiť sedacia súprava a stôl rozhodne voľte terasy dlhšie ako 2m. V prípade, že bude terasa slúžiť len ako “gánok” na uloženie topánok, lehátka alebo kvetináča, potačí aj menší rozmer.

V našej ponuke nájdete nielen jednoposchodové, ale aj dvojposchodové záhradné chatky s podkrovím a s terasou, ktoré dokážu vytvoriť skvelú atmosféru horskej chaty.

Záhradnú chatku nezabudnite tiež podľa možnosti umiestniť tam, kde bude dostupná a vhodná. Nesmie zakrývať výhľad, nemala by cloniť na terasu vášho domu, ani na miesto, kde sa zvyknete napríklad opaľovať. Na našej webovej stránke www.chatkylemon.sk nájdete širokú ponuku záhradných chatiek, v ktorých sa odrážajú naše 20 ročné skúsenosti s drevenými stavbami a s ich montážou po celom Slovensku.

Náš tip: Nakupujte len od predajcov, ktorí predávajú chatky s DPH (s faktúrou) nakoľko pri nákupe bez faktúry sa nedopátrate ani k reklamácii ani k prípadnému pozáručnému servisu chatky.

V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať Po-Pia 8-16:00 : [email protected] / 0917 970 276

6 thoughts on “Záhradné chatky a ich výber – ako sa rozhodnúť?

 1. Dušan píše:

  Zdravím mam zaujem o chatu asi tak 5x5m plus terasa z dvoch stran 2m to jest (7×7)zastavana plocha. prijal by som aj podkrovie ako miestnost na spanie.

  1. Linda Lemonová píše:

   Dobrý deň, v našej ponuke máme rôzne chatky, aj také ktoré vyhovujú vašim požiadavkám. Kolega Vás už pár dní dozadu kontaktoval. Dúfame, že sa nám podarí nájsť spoločné riešenie. Náš mail: [email protected]

 2. Eva píše:

  Dobry den prosim vas ake su ceny.dakujem.da sa u vas ajj formou splatok?

  1. Linda Lemonová píše:

   Dobrý deň, celú našu ponuku aj s cenami chatiek nájdete tu: https://chatkylemon.sk/zahradne-domceky/ . Áno dá sa u nás nakupovať aj na splátky, zákazníci to v poslednej dobe radi využívajú. Pre viac info nás neváhajte kontaktovať: [email protected] / 0917 970 276.

 3. Murarikova píše:

  Rozmýšĺam o kúpe a montázi zagradnej chatky 15 – 20 m2

  1. Linda Lemonová píše:

   Dobrý deň, máme najväčší sortiment chatiek, najnižšie ceny za 1m2 a robíme montáže chatiek po celom Slovensku. Celý katalóg nájdete tu: https://chatkylemon.sk/zahradne-domceky/ . Pre viac info nás neváhajte kontaktovať: [email protected] / 0917 970 276.

Pridaj komentár