fbpx

Záhradné chatky a ich výber – ako sa rozhodnúť?

Túžite po záhradnej chatke umiestnenej buď na svojej záhrade alebo na priľahlom pozemku či po domčeku v záhradkárskej oblasti? Možno povedať, že takéto záhradné chatky vo všeobecnosti predstavujú pomerne veľa muziky za málo peňazí. Nemusíte investovať príliš veľa na to, aby ste si vedeli takúto záhradnú chatku užívať aj niekoľko mesiacov v roku. Pred jej výberom si premyslite niekoľko dôležitých detailov a určite svoju kúpu neoľutujete.

ako si vybrať záhradnú chatku

Zvážte veľkosť záhradnej chatky

Na čo bude slúžiť vaša chatka? V podstate existujú dve možnosti, čo sa záhradných chatiek týka. Jednou je, že sú umiestnené priamo v niektorej časti vášho pozemku, kde sa nachádza aj dom. Najčastejšie sa tieto chatky využívajú na uskladnenie záhradných potrieb či nábytku, ale aj ako letná kuchyňa či domček pre deti. Ak slúži záhradná chatka skôr na príležitostné využitie, postačí vám aj rozmer chatky do 25 m2. Ak potrebujete takú chatku iba na náradie, postačí aj rozmer 3×2 metre. 

Ak ju však chcete využívať častejšie, a to napríklad ako alternatívne obydlie či obývačku alebo chatku na víkend, pohodlnejšia bude verzia nad 25m2. Veľmi praktická rada pri kúpe záhradnej chatky akejkoľvek veľkosti je mať aspoň 1 otváracie okno. Ak zvažujete kúpu chatky do záhradkárskej oblasti, odporúčame si z bezpečnostných dôvodov dokúpiť aj okenice.

Ak si zvolíte väčšiu veľkosť domčeka, preverte aj s radšej, či budete potrebovať aj stavebné povolenie. V neposlednom rade je pri výbere záhradnej chatky dôležitá hrúbka steny. Pri chatkách, ktoré neplánujete využívať na dlhodobé bývanie vám postačí tenšia hrúbka steny – 28mm, zatiaľ čo pri väčších chatkách odporúčame hrúbku steny 45mm.

Ná záver je dobré prehodnotiť či sa vám k chatke bude hodiť aj terasa a zvážiť jej dĺžku. Na dĺžke terasy rozhodne nešetrite a terasy kratšie ako 2m, zo skúseností našich zákazníkov, ani neodporúčame. V našej ponuke nájdete nielen jednoposchodové, ale aj dvojposchodové záhradné chatky, ktoré dokážu vytvoriť skvelú atmosféru horskej chaty.

Záhradnú chatku nezabudnite tiež podľa možnosti umiestniť tam, kde bude dostupná a vhodná. Nesmie zakrývať výhľad, nemala by cloniť na terasu vášho domu, ani na miesto, kde sa zvyknete napríklad opaľovať. Na našej webovej stránke chatkylemon.sk nájdete širokú ponuku záhradných chatiek, v ktorých sa odrážajú naše 20 ročné skúsenosti s drevom.

Ohodnoťte stránku